Anders Andersson Bratt, 16101677 (aged 67 years)

Brattfors kyrka
Name
Anders Andersson Bratt
Given names
Anders Andersson
Surname
Bratt
Also known as
Anders Bånge Bratt
Note: Anders Andersson Bratt d.y. af Brattfors
Birth 1610 35 30
Note: Troligen ca 1610-15.
Birth of a son
#1
Erik Bratt

Note: "Far till Brita Catharina är ju helt klart den Erik Bratt som avlider 1700-03-25 Stömne, Stavnä…
Birth of a brotherSven Andersson Bånge
1610 (aged 0)

Death of a paternal grandfatherAnders Andersson
1618 (aged 8 years)

Note: död före 1618 i Brätte, Dal sn, Värmlands län
Religious marriageIngrid Jonsdotter EkmanView this family
1640 (aged 30 years)

Note: 1640-talet
Birth of a son
#2
Johan Andersson Bratt
between 1631 and 1685 (aged 75 years)

Occupation
Brukspatron

Employer: Jonsbols järnbruk
Note: Troligen samma som Jönsbol låg i Visnum i Värmland och bruket nämndes första gången 1684 [Harmens re…
Residence 1642 (aged 32 years)
Note: Burskap som borgare
Residence 1642 (aged 32 years)
Death of a brotherSven Andersson Bånge
December 9, 1644 (aged 34 years)
Note: och avled först 9/12 1644 i Helsingborg
Occupation
Bruksbokhållare
1644 (aged 34 years)
Note: Någon gång under tiden 1643-1656.
Birth of a son
#3
Anders Andersson Bånge Bratt
1648 (aged 38 years)

Death of a motherKerstin Larsdotter Bånge
July 7, 1649 (aged 39 years)

Note: http://web.comhem.se/jh_genealogy/pad90f72b.html
Birth of a son
#4
Lars Andersson Bratt
1650 (aged 40 years)

Note: Enligt Christian Bratt född omkring 1650.
Note: "Lars Andersson Bratt f 1646 i Göteborg"
Birth of a daughter
#5
Anna Andersson Bånge Bratt
1650 (aged 40 years)

Note: Källa Nermo
Residence 1656 (aged 46 years)
Note: Burskap som borgare.
Birth of a daughter
#6
Christina Andersson Bånge Bratt
1658 (aged 48 years)
Note: http://family.olofpark.com/000/0017/696.htm
Ägande
Övertar Brattfors bruk
1658 (aged 48 years)
Death of a fatherAnders Andersson Bratt
1661 (aged 51 years)
Note: 1661 i Vänersborgs församling, Vänersborg, Älvsborgs län.
Birth of a daughter
#7
Maria Andersson Bånge Bratt
1664 (aged 54 years)

Birth of a son
#8
Gustaf Andersson Bånge Bratt
1665 (aged 55 years)

Birth of a son
#9
Christian Andersson Bånge Bratt
1666 (aged 56 years)

Birth of a daughter
#10
Agneta Andersson Bånge Bratt
1669 (aged 59 years)
Note: http://medlem.spray.se/olofzachrisson/Html/default.html
Note: Född i Brattfors enligt
Birth of a son
#11
Daniel Andersson Bånge Bratt
1670 (aged 60 years)

Marriage of a childLars Andersson BrattElisabeth Jonsdotter FernellView this family
1677 (aged 67 years)

Marriage of a childHenrik StrokirkChristina Andersson Bånge BrattView this family
1677 (aged 67 years)

Death 1677 (aged 67 years)
Note: Han dog före 1677 23/11 då han benämns som "salig".
Burial July 15, 1677 (aged 67 years)
Note: Brattfors Kyrka
Family with parents
father
15751661
Birth: 1575 20 15Värmlands län, Sverige
Death: 1661Vänersborg, Västra Götalands län, Sverige
mother
Marriage
Marriage:
himself
Brattfors kyrka
16101677
Birth: 1610 35 30Brätte, Vänersborg, Västra Götalands län, Sverige
Death: 1677Brattfors, Filipstad, Värmlands län, Sverige
12 months
brother
16101644
Birth: 1610 35 30
Death: December 9, 1644Helsingborg, Skåne län, Sverige
sister
elder brother
Family with Ingrid Jonsdotter Ekman
himself
Brattfors kyrka
16101677
Birth: 1610 35 30Brätte, Vänersborg, Västra Götalands län, Sverige
Death: 1677Brattfors, Filipstad, Värmlands län, Sverige
wife
Marriage
Marriage: 1640
son
son
3 years
son
16501690
Birth: 1650 40 24
Death: 1690Mögsjö, Filipstad, Värmlands län, Sverige
son
son
son
Stömne Herrgård.JPG
1700
Birth: Stavnäs, Karlstad, Värmlands län, Sverige
Death: March 25, 1700Arvika, Värmlands län, Sverige
son
2 years
son
1666
Birth: 1666 56 40
Death:
20 years
son
16311692
Birth: between 1631 and 1685 75 59
Death: August 9, 1692
41 years
son
daughter
daughter
daughter
daughter
daughter
daughter
6 years
daughter
Birth

Troligen ca 1610-15.

Marriage

1640-talet

Occupation

Troligen samma som Jönsbol låg i Visnum i Värmland och bruket nämndes första gången 1684 [Harmens register]. http://www.vallon.se/wiki/index.php?title=J%C3%B6nsbol

Residence

Burskap som borgare

från 1643 borgare i Karlstad Källa: "Några anteckningar om släkten Bratt från Brattfors och med den sannolikt befryndade släkter med namnet Bratt", av Helmer Bratt (1951). http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/354247.html?1330638273

Occupation

Någon gång under tiden 1643-1656.

Residence

Burskap som borgare.

Överflyttade 1656 som borgare till Filipstad, och anlade en hammare i Brattfors Källa: "Några anteckningar om släkten Bratt från Brattfors och med den sannolikt befryndade släkter med namnet Bratt", av Helmer Bratt (1951). http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/354247.html?1330638273

Name

Anders Andersson Bratt d.y. af Brattfors Född omkring 1615, död 1677 (bg 15/7) i Brattfors sn, Värmlands län. Brukspatron. Han var Brukspatron på Jonsbols järnbruk i Brattfors sn vilket i egentlig mening grunlades 1641 men hade anor från tiden före 1540 och räknas till en av Värmlands äldsta bruk. Han återupptog namnet Bratt som fadern hade utbytt mot sin hustrus nam och blev stamfader för de vittutgrenade ofrälse släkten Bratt af Brattfors, vilken fortleva i Sverige och Norge. Släktens ansökan att bli upptagen på originalstamtavlorna för adliga ätten Bratt af Höglunda. avslogs av 1896 års adelsmöte. [SBL, NFB, SoH, Bruksregister] Patrik Andersson, http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm

Death

Han dog före 1677 23/11 då han benämns som "salig". Källa: "Några anteckningar om släkten Bratt från Brattfors och med den sannolikt befryndade släkter med namnet Bratt", av Helmer Bratt (1951). http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/354247.html?1330638273

Burial

Brattfors Kyrka

Media object