Gustaf Franklin Bratt, 18591909 (aged 49 years)

Name
Gustaf Franklin /Bratt/
Given names
Gustaf Franklin
Surname
Bratt
Nickname
Duje
Note: Gustaf Franklin Bratt.

Gustaf Franklin Bratt.

F. i Göteborg 18591*^/0. Elev vid Göteborgs han- delsinstitut 76. Grosshandlare i Göteborg fr. 82; le- damot i Styr. f(")r aktiebolaget Göteborgs hypoteks- kassa fr. 96 o. i .Styr. för aktiebolaget Göteborgs k()innansbank fr. 1900.

https://archive.org/stream/svensktportrtt14hilduoft/svensktportrtt14hilduoft_djvu.txt https://archive.org/stream/svensktportrtt14hilduoft#page/n5/mode/2up

Birth May 18, 1859 34 33

Note: http://gamlagoteborg.se/Goteborgsfamiljer/languages/sv/persons/Person_7114089.html
Occupation
Grosshandlare

Property
Gust F Bratt Co

Note: Exporterade lantbruksprodukter.
Birth of a brotherLars Hjalmar Christian Bratt
September 25, 1861 (aged 2 years)
Death of a paternal grandfatherChristian Bratt
1861 (aged 1 year)

Death of a motherJosefina Pineus
January 31, 1885 (aged 25 years)

MarriageOlga Leonore WesterbergView this family
1887 (aged 27 years)

ResidenceOlga Leonore WesterbergView this family
1891 (aged 31 years)

Note: På Solbacken, Särö till 1917.
Note: 1891-97 hyr Gustaf Bratt huset.

1891-97 hyr Gustaf Bratt huset. 1897 köper Gustaf och Olga Bratt Solbacken av Carl Rudolph Prytz för 3 000 kr. 1913 arvsskifte. 1917-22 hyr Olga Bratts bror P.O. Westerberg huset. http://museum.conprox.com/GetContent?idExternal=DlST3NKMY4zBDYAUZMQ48hFLPi8TnP125

Birth of a sonDonald Bratt
January 23, 1893 (aged 33 years)

Note: Född 1893-04-23 enligt http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=DxLkchG2tFCiPlk2PGlXTyyg8BwUmP551
Birth of a sonLeif Göran Bratt
March 30, 1897 (aged 37 years)

Death of a fatherLars Gustaf Bratt
May 28, 1898 (aged 39 years)
Birth of a daughterMona Silvia Bratt
December 13, 1902 (aged 43 years)

Note: http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=DxLkchG2tFCiPlk2PGlXTyyg8BwUmP551
Death February 1, 1909 (aged 49 years)
Note: http://gamlagoteborg.se/Goteborgsfamiljer/languages/sv/persons/Person_7114089.html
Family with parents
father
Lars Gustaf Bratt 2.JPG
18241898
Birth: December 28, 1824 30 25Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
Death: May 28, 1898Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
mother
Marriage
Marriage: April 23, 1851Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
16 months
elder brother
Ernst Morris Bratt 1852 - 1939.JPG
18521939
Birth: August 8, 1852 27 26Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
Death: 1939
21 months
elder sister
5 years
himself
Gustaf Franklin Bratt, bankman.jpg
18591909
Birth: May 18, 1859 34 33
Death: February 1, 1909Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
2 years
younger brother
18611943
Birth: September 25, 1861 36 35Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
Death: February 28, 1943Stockholm, Stockholms län, Sverige
Family with Olga Leonore Westerberg
himself
Gustaf Franklin Bratt, bankman.jpg
18591909
Birth: May 18, 1859 34 33
Death: February 1, 1909Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
wife
Marriage
Marriage: 1887
6 years
son
18931955
Birth: January 23, 1893 33 26
Death: January 20, 1955
4 years
son
18971971
Birth: March 30, 1897 37 30
Death: 1971
6 years
daughter
Mona Siliva Bratt.jpg
19021988
Birth: December 13, 1902 43 35
Death: 1988
Birth

http://gamlagoteborg.se/Goteborgsfamiljer/languages/sv/persons/Person_7114089.html

Residence

På Solbacken, Särö till 1917.

Residence

1891-97 hyr Gustaf Bratt huset. 1897 köper Gustaf och Olga Bratt Solbacken av Carl Rudolph Prytz för 3 000 kr. 1913 arvsskifte. 1917-22 hyr Olga Bratts bror P.O. Westerberg huset. http://museum.conprox.com/GetContent?idExternal=DlST3NKMY4zBDYAUZMQ48hFLPi8TnP125

Property

Exporterade lantbruksprodukter.

Name

Gustaf Franklin Bratt.

F. i Göteborg 18591*^/0. Elev vid Göteborgs han- delsinstitut 76. Grosshandlare i Göteborg fr. 82; le- damot i Styr. f(")r aktiebolaget Göteborgs hypoteks- kassa fr. 96 o. i .Styr. för aktiebolaget Göteborgs k()innansbank fr. 1900.

https://archive.org/stream/svensktportrtt14hilduoft/svensktportrtt14hilduoft_djvu.txt https://archive.org/stream/svensktportrtt14hilduoft#page/n5/mode/2up

Death

http://gamlagoteborg.se/Goteborgsfamiljer/languages/sv/persons/Person_7114089.html

Media object
Note: https://archive.org/stream/svensktportrtt14hilduoft#page/n5/mode/2up, sida 241
Media object