Olga Leonore Westerberg, 18671943 (aged 75 years)

Name
Olga Leonore /Westerberg/
Given names
Olga Leonore
Surname
Westerberg
Married name
Olga Leonore /Bratt/
Nickname
Leonora
Note: http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=…

http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=D3wrn8BPVI5RMgCWwDhJH4t6l36nEw566 http://www.hibbertfamily.org/connections/johan%20westerberg%201.htm https://www.geni.com/people/Olga-Bratt/295777374280007914

Note: Anders Zorn har gjort en etsning av Olga. http://r…

Anders Zorn har gjort en etsning av Olga. http://runeberg.org/ordochbild/1910/0010.html

Birth January 21, 1867 25

Birth of a sisterHelga Marcia Westerberg
1874 (aged 6 years)

MarriageGustaf Franklin BrattView this family
1887 (aged 19 years)

ResidenceGustaf Franklin BrattView this family
1891 (aged 23 years)

Note: På Solbacken, Särö till 1917.
Note: 1891-97 hyr Gustaf Bratt huset.

1891-97 hyr Gustaf Bratt huset. 1897 köper Gustaf och Olga Bratt Solbacken av Carl Rudolph Prytz för 3 000 kr. 1913 arvsskifte. 1917-22 hyr Olga Bratts bror P.O. Westerberg huset. http://museum.conprox.com/GetContent?idExternal=DlST3NKMY4zBDYAUZMQ48hFLPi8TnP125

Birth of a sonDonald Bratt
January 23, 1893 (aged 26 years)

Note: Född 1893-04-23 enligt http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=DxLkchG2tFCiPlk2PGlXTyyg8BwUmP551
Birth of a sonLeif Göran Bratt
March 30, 1897 (aged 30 years)

Birth of a daughterMona Silvia Bratt
December 13, 1902 (aged 35 years)

Note: http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=DxLkchG2tFCiPlk2PGlXTyyg8BwUmP551
Death of a husbandGustaf Franklin Bratt
February 1, 1909 (aged 42 years)
Note: http://gamlagoteborg.se/Goteborgsfamiljer/languages/sv/persons/Person_7114089.html
Death of a motherJemima Marshall Anderson
1915 (aged 47 years)

Marriage of a childDonald BrattGreta Hervor Lisbeth TorpadieView this family
December 18, 1922 (aged 55 years)

Note: http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=DxLkchG2tFCiPlk2PGlXTyyg8BwUmP551
Marriage of a childStig RothMona Silvia BrattView this family
April 5, 1926 (aged 59 years)

Bok
Hågkomster
1943 (aged 75 years)

Note: Olga Bratts memoarer "Udda nummer" Anteckningar kring engelska kvarteret i Göteborg ur Olga L. Bratts hågkomster. 1943. [Illustrerad. 175 sidor. Mskr. Olga Bratt var svägerska till Wilhelm Stenhammar.] På DVD.
Death 1943 (aged 75 years)

Family with parents
father
mother
Marriage
Marriage: 1864
3 years
herself
8 years
younger sister
Family with Gustaf Franklin Bratt
husband
Gustaf Franklin Bratt, bankman.jpg
18591909
Birth: May 18, 1859 34 33
Death: February 1, 1909Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
herself
Marriage
Marriage: 1887
6 years
son
18931955
Birth: January 23, 1893 33 26
Death: January 20, 1955
4 years
son
18971971
Birth: March 30, 1897 37 30
Death: 1971
6 years
daughter
Mona Siliva Bratt.jpg
19021988
Birth: December 13, 1902 43 35
Death: 1988
Residence

På Solbacken, Särö till 1917.

Residence

1891-97 hyr Gustaf Bratt huset. 1897 köper Gustaf och Olga Bratt Solbacken av Carl Rudolph Prytz för 3 000 kr. 1913 arvsskifte. 1917-22 hyr Olga Bratts bror P.O. Westerberg huset. http://museum.conprox.com/GetContent?idExternal=DlST3NKMY4zBDYAUZMQ48hFLPi8TnP125

Bok

Olga Bratts memoarer "Udda nummer" Anteckningar kring engelska kvarteret i Göteborg ur Olga L. Bratts hågkomster. 1943. [Illustrerad. 175 sidor. Mskr. Olga Bratt var svägerska till Wilhelm Stenhammar.] På DVD.

Name

http://www.sarokulturarv.se/GetContent?idExternal=D3wrn8BPVI5RMgCWwDhJH4t6l36nEw566 http://www.hibbertfamily.org/connections/johan%20westerberg%201.htm https://www.geni.com/people/Olga-Bratt/295777374280007914

Name

Anders Zorn har gjort en etsning av Olga. http://runeberg.org/ordochbild/1910/0010.html