Anna Rodde, 1791

Name
Anna /Rodde/
Given names
Anna
Surname
Rodde
Married name
Anna /Bratt/
Also known as
Anna Lena /Rodde/
Also known as
Anna Lena /Rådde/
MarriageLars Gustaf BrattView this family
January 21, 1790
Note: Lars Gustaf Bratt i hans 1:a gifte (gift 2:o 1790…

Lars Gustaf Bratt i hans 1:a gifte (gift 2:o 1790-01-31 i Karlstad med Anna Rodde, död 1791) http://www.adelsvapen.com/genealogi/Wennerstierna_nr_1424

Death of a husbandLars Gustaf Bratt
September 5, 1791
Note: Gravsten

Gravsten

Län Värmlands län Församling Bro Sten nr 7 Förnamn Lars Gustaf Efternamn Bratt Gård – Titel Lagman År 1791 Noteringar I samma grav: Godsegaren och sonsonen Karl Gustav Bratt, d. 1894/hustru Julia Lilliehöök, d. 1898 Fritext – Fam-grav 4 Vård typ – Anmärkning – Hustru 1 år 1788 Hustru 1 förnamn Anna Lisa Hustru 1 efternamn Wennerstjerna

Death September 21, 1791

Family with Lars Gustaf Bratt
husband
Lars Gustaf Bratt 1731-1791.jpg
17311791
Birth: August 2, 1731 48 30Rottneros, Sunne, Värmlands län, Sverige
Death: September 5, 1791Brosäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
herself
Marriage
Marriage: January 21, 1790Karlstad, Värmlands län, Sverige
son
Lars Gustaf Bratt + Anna Lisa Wennerstierna
husband
Lars Gustaf Bratt 1731-1791.jpg
17311791
Birth: August 2, 1731 48 30Rottneros, Sunne, Värmlands län, Sverige
Death: September 5, 1791Brosäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
partner’s partner
Marriage
Marriage: March 27, 1753
21 months
step-son
2 years
step-son
2 years
step-daughter
2 years
step-son
22 months
step-son
17581812
Birth: October 8, 1758 27 24Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 2, 1812Millesvik, Värmlands län, Sverige
15 months
step-son
12 months
step-son
2 years
step-son
17611817
Birth: April 18, 1761 29 27Huggenäs, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: August 23, 1817
21 months
step-son
17621810
Birth: 1762 30 27Huggenäs, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 8, 1810Forsvik, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-son
2 years
step-son
Christian Bratt 1766-1828.jpg
17661828
Birth: May 10, 1766 34 32Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: 1828Forsvik, Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
20 months
step-daughter
17671768
Birth: 1767 35 32Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 12, 1768Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-daughter
1769
Birth: 1769 37 34Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death:
2 years
step-son
17701775
Birth: 1770 38 35Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 1, 1775Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-son
17731775
Birth: May 1, 1773 41 39Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: January 28, 1775Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-daughter
1776
Birth: August 23, 1776 45 42Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: Brosäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
2 years
step-daughter
17781841
Birth: December 15, 1778 47 44Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: 1841Norge
Marriage

Lars Gustaf Bratt i hans 1:a gifte (gift 2:o 1790-01-31 i Karlstad med Anna Rodde, död 1791) http://www.adelsvapen.com/genealogi/Wennerstierna_nr_1424